informacje pochodzą z Angora 52/2022

RoboFor to autonomiczne urządzenie do sadzenia drzew, całkowicie polskiej konstrukcji. Z wyglądu wygląda jak traktor bez kierowcy, ale z systemem satelitarnym, jest obecnie w fazie testów, ma być przeznaczony do zalesiania dużych areałów.

Japoński sposób pakowania prezentów : furoshiki polega na owijaniu prezentów w chusty, jest efektowny i prosty. Warto pomyśleć o tym przed następną imprezą i nie kupować papieru do pakowania, który najczęściej jest powlekany plastikiem i nie nadaje się do recyklingu.

Przepis na najsłynniejszy tort wiedeński : Sachera jest pilnie strzeżoną austriacką tajemnicą już 190 lat. Sacher uprościł procedurę i używał tylko masła, cukru, jajek,czekolady, mąki, wanilii i dżemu morelowego.


informacje pochodzą z Angora 51/2022

"Essa" została Młodzieżowym Słowem Roku 2022, oznacza dobry nastrój, odporność, może być powitaniem .Natomiast nowe słowo " odklejka" kojarzone jest ze stanem oderwania od rzeczywistości.

Ule z elektroodpadów / np. pralek automatycznych/ skonstruowano w Poznaniu i postawiono na terenie Gratowiska Wschód. Zagospodarowano przestrzeń tworząc ogród z miododajnymi roślinami.

Udostępniono za darmo w sieci kurs internetowy "The Science of Well-Being"/ Nauka o dobrym samopoczuciu/, który trwa 10 tygodni, składa się z wykładów i zadań, a kończy się wypełnieniem kwestionariusza mierzącego poziom szczęścia. Już 3 miliony ludzi skorzystało z niego.