27.07.23

Byliśmy na interesującej konferencji na temat przyszłości żywienia ludzi, zorganizowanej przez :stowarzyszenie p.Łukasza Gibały Kraków dla Mieszkańców /mają w swym dorobku wiele znaczących inicjatyw dla Krakowa/ i fundację Green REV Institute / wsparcie eksperckie polityków, administracji publicznej, organizacji pozarządowych w obszarze polityki klimatycznej, praw człowieka, praw zwierząt z perspektywy negatywnego wpływu przemysłowego rolnictwa i przemysłowej hodowli zwierząt na środowisko naturalne, jakość życia ludzi i dobrostan/prawa zwierząt /.

Oglądnęliśmy film o polskich producentach żywności wegańskiej : Well Well by Polsoja, Listny Cud, Yowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców p.Łukasza Gibały i fundację Green REV Institude. oush, It's bean, a także firmie Foodtech.ac

Firma Well Well powstała 30 lat temu jako Polsoja, bazowała na przetworach z soi, 5 lat temu powstała marka Well Well rozszerzająca asortyment, a obecnie powstały 23 nowe receptury wykorzystujące białko grochowe, pszenne i inne. Swoje wyroby eksportują do wielu krajów, również azjatyckich.

Listny Cud to produkcja mikroliści :pomiędzy kiełkami a dorosłymi osobnikami.Uprawa jest prowadzona wertykalnie, czyli pionowo, w kilku warstwach, przy sztucznym oświetleniu, z zamkniętym obiegiem wody / zużywane jest 90 % mniej wody /, bez nawozów sztucznych i bez pestycydów. Listny Cud przygotowuje także takie mini farmy do postawienia w domu, sklepie, biurach.

Yoush to pełnowartościowy, roślinny, smaczny i gotowy w 5 minut posiłek będący unikalną kompozycją pełną wartościowych składników i witamin, bez soi, bez pszenicy, z wysoką zawartością błonnika i białka.

Jedna porcja Yoush dostarcza 400 kcal, czyli tyle ile powinien zawierać jeden z pięciu posiłków w ciągu dnia. Prosty w przygotowaniu i gotowy w 5 minut - wystarczy dodać wodę, mleko lub napój roślinny!Skład:to przede wszystkim :zmielone płatki owsiane bezglutenowe, mąka migdałowa, siemię lniane, białko grochowe, kakao, cukier trzcinowy, białko słonecznika, skrobia kukurydziana, mieszanka mineralna, ekstrakt z kwiatów aksamitki , sól himalajska, mieszanka witaminowa inne. Teraz przygotowywana jest forma batonów energetycznych.

It's bean stworzyły dwie dietetyczki, które szukały roślinnej alternatywy dla nabiału i rozpoczęły jego produkcję na bazie polskiej fasoli jaś .

Foodtech natomiast to grupa doświadczonych właścicieli firm,menedżerów i inwestorów,która łączy biznes z nauką i pomaga stworzyć nowe produkty żywnościowe. Uważają,że obecny model uprawy i hodowli jest zbyt kosztowny zarówno:

dla ludzi – złej jakości, wysoko przetworzone jedzenie powoduje choroby układu krążenia, cukrzycę oraz raka,

dla planety – nadmierna hodowla, monokultury, wypalanie lasów pod uprawy i chemizacja potęgują globalne ocieplenie, zatruwają oraz wyjaławiają ziemię i są po prostu nieopłacalne.

Podsumowując wszystko: zacznijmy od zmniejszania ilości zjadanego mięsa / w latach 70-80 XX wieku to było 16 kg rocznie na osobę, teraz jest 60-80 kg !!! /, ceny żywności wegańskiej muszą być niższe / państwowe dotacje na uprawy roślin, a nie hodowlę zwierząt /, kuchnia wegańska z automatu czyni nas lżejszymi / popatrzmy na plaży, ile jest teraz puszystych dzieci : 80 % !!! / i zdrowszymi, klimat Ziemi wróci do normy. 😁

27.06.2023

Oglądaliśmy w Krakowie Dworek Białoprądnicki, Zajazd Kościuszkowski, Centrum Kultury na Mikołajskiej, dom kultury Wola, ale jeszcze nie mamy ustalonego miejsca na dalsze warsztaty. Dajemy sobie czas przez wakacje. Może jakaś podpowiedź?

29.06.2023

Drugie potencjalne miejsce do dalszej współpracy to Pałacyk Zielińskich też w Kielcach, bajkowe klimatyczne miejsce w centrum miasta z pięknym ogrodem, muszlą koncertową, oranżerią. Cudnie byłoby tam mieć spotkania.28.06.2023

W Kielcach byliśmy w Muzeum Dialogu Kultur, rozmawialiśmy o współpracy. Mają tam w tej chwili wystawę o Śląsku, stałą wystawę miniatur samochodów i ideę dialogu kulturowego też prezentowaną w formie wystawy zdjęć i tekstów i niedużą kolekcję archeologiczną- po prostu patchworkowe muzeum😁


29.06.2023

Nawiązaliśmy nowe kontakty na II Targach Organizacji Pozarządowych w Kielcach. Nie wystawialiśmy się tam, tylko byliśmy gośćmi. Fundacja BIS z Krakowa będzie nam pomagać przy aplikacji o dotacje unijne z funduszu SPLOT WARTOŚCI. Dopisaliśmy się do Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej. Spółdzielnia socjalna KAMPU poprowadzi nam warsztaty związane z historią Krakowa, a Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem pomoże w kontaktach z młodymi aktywistami. Energetyczny pozytywnie Burmistrz z Nakola na Roztoczu robił świetną reklamę Euroregionu i dobrze nam się rozmawiało o przyszłej współpracy.😁

17-18.07.2023

Byliśmy w okolicach Kielc przyglądnąć się działalności 3 ośrodków, pomagających ludziom.

Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie
www.nadziejarodzinie.org.pl

Prowadzi między innymi / bardzo szeroko działają, naprawdę imponujący dorobek po 20 latach istnienia/ Ośrodek Rehabilitacji dla Osób Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Pałęgach / mieszkańcy wioski przez wiele lat nie akceptowali ośrodka, ale teraz pomagają sobie nawzajem / Pobyt trwa od pół roku do roku, przyjmowane są osoby w wieku 15-25 lat, kierowane przez instytucje lub przywożone przez rodziców. Warunkiem pozostania jest podpisanie regulaminu, oprócz terapii mają możliwość uzupełnić wykształcenie. Po zakończonej terapii przez rok mogą mieszkać i usamodzielniać się w hostelu dla osób uzależnionych/ prowadzi stowarzyszenie/, do 2 miesięcy muszą znaleźć pracę, jeśli potrzeba to Centrum Integracji Społecznej / też stowarzyszenia/ znajduje im pracę. Co jest najbardziej interesujące , to fakt,że 90 % osób wyleczonych osiedla się wokół Kielc, nie wracają do swoich środowisk, zakładają rodziny i raz w roku spotykają się ze swoimi byłymi terapeutami - już w nowej roli : przyjaciółmi.

Stowarzyszenie Arka Nadziei
www.arkanadziei.pl
/działa od 2006 roku/

Prowadzi między innymi Schronisko dla Bezdomnych; teraz będą to rodziny, dla których przygotowywane są w pełni wyposażone mieszkania 40 m kwadratowych. Oglądaliśmy przepiękny teren wokół ośrodka, w tej chwili stowarzyszenie reorganizuje się, plany na przyszłość ma imponujące, trzymamy kciuki za powodzenie !!!

Świętokrzyski Klub Abstynentów "Raj" w Kielcach

Prowadzony jako przyjazne miejsce dla każdego, również dzieci mają tutaj świetlicę. Miejsce cotygodniowych spotkań, zajęć sportowych, kulturalnych i rozwojowych z charyzmatycznym szefem .😁


2-6 Maja 2023

Rozpoczęliśmy starania, by uruchomić miejsca na warsztaty Armila w Kielcach, Płońsku, Białymstoku.

20.04.2023 godzina 17.00

Razem z Bankiem Ziem Górskich Karpatia zapraszamy serdecznie na spotkanie z prof.biologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Maciejem Walczakiem na temat nowych rozwiązań w uprawach ziemi i funkcjonowaniu obiektów turystycznych do sali konferencyjnej banku w Białce Środkowej nr 55.

30.03.2023

Rozpoczynamy współpracę z Akademickim Centrum Kształcenia Ustawicznego i Klubem Studenckim Arka przy Uniwersytecie Rolniczym.Dostaliśmy do dyspozycji salę, na razie na 3 terminy wiosenne.

27.03.2023

Złożyliśmy aplikację o dofinansowanie nas- młodej organizacji do programu Małopolska Lokalnie. Procedura jest dość złożona, wyniki będą znane na początku maja, wcześniej będziemy się musieli zaprezentować przed komisją, proszę trzymać kciuki.

28.02.2023

ZAPRASZAMY serdecznie na nasze pierwsze warsztaty w Krakowie, które odbędą się 28.02.23 r o godzinie 17.00 w Centrum Obywatelskim przy ulicy Reymonta 20 /STADION miejski/, organizowane przez stowarzyszenie Ludzie Przyszłości.

Najpierw będzie parę słów o stowarzyszeniu, potem będziemy uczyć się pozytywnego myślenia, a następnie pan Tomasz Janas przybliży nam zasady nowoczesnych spółdzielni.


14.02.2023

Mamy zarezerwowaną salę na spotkania w Centrum Obywatelskim w Krakowie przy ul.Reymonta 20 / budynek Stadionu Miejskiego / w dniach 28.02.2023, 17.03.2023 i 06.04.2023 od godziny 17.00. Do zobaczenia !

25.01.2023


Rozpoczęliśmy rozmowy o miejscu spotkań i warsztatów w Krakowie; jeżeli będzie to możliwe, to już w lutym odbędzie się tam pierwszy wykład.