27.07.23

Byliśmy na interesującej konferencji na temat przyszłości żywienia ludzi, zorganizowanej przez :stowarzyszenie p.Łukasza Gibały Kraków dla Mieszkańców /mają w swym dorobku wiele znaczących inicjatyw dla Krakowa/ i fundację Green REV Institute / wsparcie eksperckie polityków, administracji publicznej, organizacji pozarządowych w obszarze polityki klimatycznej, praw człowieka, praw zwierząt z perspektywy negatywnego wpływu przemysłowego rolnictwa i przemysłowej hodowli zwierząt na środowisko naturalne, jakość życia ludzi i dobrostan/prawa zwierząt /.

Oglądnęliśmy film o polskich producentach żywności wegańskiej : Well Well by Polsoja, Listny Cud, Yowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców p.Łukasza Gibały i fundację Green REV Institude. oush, It's bean, a także firmie Foodtech.ac

Firma Well Well powstała 30 lat temu jako Polsoja, bazowała na przetworach z soi, 5 lat temu powstała marka Well Well rozszerzająca asortyment, a obecnie powstały 23 nowe receptury wykorzystujące białko grochowe, pszenne i inne. Swoje wyroby eksportują do wielu krajów, również azjatyckich.

Listny Cud to produkcja mikroliści :pomiędzy kiełkami a dorosłymi osobnikami.Uprawa jest prowadzona wertykalnie, czyli pionowo, w kilku warstwach, przy sztucznym oświetleniu, z zamkniętym obiegiem wody / zużywane jest 90 % mniej wody /, bez nawozów sztucznych i bez pestycydów. Listny Cud przygotowuje także takie mini farmy do postawienia w domu, sklepie, biurach.

Yoush to pełnowartościowy, roślinny, smaczny i gotowy w 5 minut posiłek będący unikalną kompozycją pełną wartościowych składników i witamin, bez soi, bez pszenicy, z wysoką zawartością błonnika i białka.

Jedna porcja Yoush dostarcza 400 kcal, czyli tyle ile powinien zawierać jeden z pięciu posiłków w ciągu dnia. Prosty w przygotowaniu i gotowy w 5 minut - wystarczy dodać wodę, mleko lub napój roślinny!Skład:to przede wszystkim :zmielone płatki owsiane bezglutenowe, mąka migdałowa, siemię lniane, białko grochowe, kakao, cukier trzcinowy, białko słonecznika, skrobia kukurydziana, mieszanka mineralna, ekstrakt z kwiatów aksamitki , sól himalajska, mieszanka witaminowa inne. Teraz przygotowywana jest forma batonów energetycznych.

It's bean stworzyły dwie dietetyczki, które szukały roślinnej alternatywy dla nabiału i rozpoczęły jego produkcję na bazie polskiej fasoli jaś .

Foodtech natomiast to grupa doświadczonych właścicieli firm,menedżerów i inwestorów,która łączy biznes z nauką i pomaga stworzyć nowe produkty żywnościowe. Uważają,że obecny model uprawy i hodowli jest zbyt kosztowny zarówno:

dla ludzi – złej jakości, wysoko przetworzone jedzenie powoduje choroby układu krążenia, cukrzycę oraz raka,

dla planety – nadmierna hodowla, monokultury, wypalanie lasów pod uprawy i chemizacja potęgują globalne ocieplenie, zatruwają oraz wyjaławiają ziemię i są po prostu nieopłacalne.

Podsumowując wszystko: zacznijmy od zmniejszania ilości zjadanego mięsa / w latach 70-80 XX wieku to było 16 kg rocznie na osobę, teraz jest 60-80 kg !!! /, ceny żywności wegańskiej muszą być niższe / państwowe dotacje na uprawy roślin, a nie hodowlę zwierząt /, kuchnia wegańska z automatu czyni nas lżejszymi / popatrzmy na plaży, ile jest teraz puszystych dzieci : 80 % !!! / i zdrowszymi, klimat Ziemi wróci do normy. 😁