ARMILA 2023
1 Lipiec

Spotkanie odbyło się według planu, było sporo osób, jak na pierwszy raz.

Poruszane tematy były wcześniej prezentowane, ale jeszcze parę uwag :

1.Dobrze jest zrobić sobie drzewo genealogiczne rodziny pod względem informacji o zdrowiu, przeżyciach, jakości i sposobie życia swoich przodków, bo powtarzają się różne sytuacje i przypadki, są tzw. traumy przeniesione / z naszego dzieciństwa lub po przodkach /.

2.Nie chować traum pod dywan, wykrzyczeć, wypłakać, omówić, pozwolić sobie na smutek po stracie. Po skrzywdzeniu przebaczyć albo napisać list o tym co nas spotkało i spalić go. Skorzystać z hipnozy / powyżej 16 -go roku życia, przynajmniej po 3 wcześniejszych sesjach terapeutycznych/, jeśli nie możemy sobie poradzić.

3.Być przy osobie bliskiej, która przeżywa traumę, nie musi się nic mówić, najważniejsza jest obecność.

4.Depresja pojawia się często po traumie: łagodna / działamy, ale jesteśmy zaniepokojeni /

umiarkowana / trudno wykonywać obowiązki /, ciężka /objawy somatyczne, samobójstwa/.

Wystarczą 3 tygodnie takich objawów, by można było stwierdzić depresję, przy stanach lekkich i umiarkowanych pomoże terapeuta, przy ciężkich już psychiatra.

5.Częste występowanie depresji poporodowych można tłumaczyć podawaniem oksytocyny na przyspieszenie porodu, lekarze o tym nie uprzedzają, a pytają : To którego dnia chce Pani rodzić ? Dawniej spokojnie przyjmowano,że normalny termin porodu to dwa tygodnie wprzód i w tył .

6.Kobiety chorują dwa razy częściej na depresję, niż mężczyźni, bo chcą sobie same poradzić ze wszystkim, nie proszą o pomoc..... a podział ról w rodzinach nadal istnieje , niestety...

7.Najlepszą metodą na depresję jest profilaktyka : cieszyć się życiem, zachwycać się przyrodą, nawet romantyzować, byleby nas to zabezpieczało.

8.W uzależnienia / od czegokolwiek / wpadamy, gdy czegoś nam brakuje, chcemy sobie podnieść poziom adrenaliny, poprawić nastrój itd. Czasami wychodzimy z jednego problemu, a wpadamy w inne uzależnienie. Z każdego uzależnienia można wyjść, obojętne jakie to stadium.

9.Mądrze wychowujmy nasze dzieci, kochajmy je bezwarunkowo i mówmy im o tym, pozwólmy pokazywać emocje, chłopcy mogą płakać i nie jest to żadna ujma. W domu i szkole pokazujmy, jak sobie radzić z problemami, jak z nich wychodzić, jak się podnosić, bo przecież nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich przykrych spraw z życia naszych dzieci , uczmy je samodzielności, pomagajmy dorosnąć.