ARMILA JESIEŃ 2023
Ośrodeku PZM-u


02.12.2023
Maria i Michał Staniszewscy
Afirmacje i pozytywne myślenie w życiu codziennym

ARMILA 2 Grudnia 2023

Afirmacje i pozytywne myślenie w życiu codziennym
wykładowcy : Maria i Michał Staniszewscy
notatkę zredagowała : Eliza Kozłowska



Afirmacje i pozytywne myślenie
- Troistość umysłu:
-5% to świadomość, to kim wydaje nam się, że jesteśmy 95% nasza podświadomość, która nieustannie zbiera, przyjmuje, magazynuje i przetwarza informacje. Dodatkowo : nadswiadomosc - wyższe ja, często nadswiadomość utożsamiana jest z duszą.
Czym są afirmacje?
Są to zdania wpływające na przekonywaniu siebie w myślach na swój własny temat. Mają na celu nie tylko poprawienie naszego stanu materialnego ale pozwalają też uporać się z trudami dnia codziennego.
Co dają afirmacje?
-po sformułowaniu ich dowiadujemy się o tym do czego dążymy, czego pragniemy
-dzięki afirmacjom realizacja pragnień jest coraz bliżej
-wzmacniamy swoją samoocenę
-mozemy osiągnąć sukcesy w różnych dziedzinach życia, a także polepszyć relacje z innymi ludźmi
-Tak jak hipnoza wpływa na podświadomość - tak afirmacje wpływają na materię.
- Bardzo ważne jest zaspokojenie intencji, w sposób który nie powoduje szkód. Nasza podświadomość dąży do zaspokojenia intencji, nie zawsze w sposób moralny. Intencja na poziomie głębokim jest podświadoma i zawsze pozytywna
-Podswiadomosc słabo rozumie słowo nie. Układając afirmacje musimy się pilnować by nie używać tego zaprzeczenia. Tak jak np słowo spróbuj z góry zakłada, że może nam się udać bądź nie, lepiej użyć słowa zrób
- mistrz Yoda : " nie próbuj! Działaj!" (Spróbuj -zrób)
Kolejnym słowem, którego nie powinniśmy używać jest słowo ale. Ale jest zwrotem wzmiankowym kasuje wszystko co zostało powiedziane przed nim np Mamusia Cię kocha ale masz być grzeczny.
Kocham Cię ale zróbmy sobie przerwę
Zróbmy sobie przerwę ale Cię kocham
- musimy być uważni na swoje slowa- słowa się materializują
- Fundamentami afirmacji są:

Pozytywne myślenie+intencja+ wdzięczność+ wiara
-kazdy z nas ma w swoim ciele czakry, każda czakra ma swoją afirmację:
Od dołu:
- czakra podstawy: "ja jestem"
Czakra sakralna "ja czuję"
Splot słoneczny " ja przyciągam"
Czakra serca "kocham'
Czakra gardła "ja wzywam"
Czakra trzeciego oka "ja widzę"
Czakra korony "ja rozumiem"
- najlepiej afirmować się tuż przed zaśnięciem, kiedy jesteśmy na granicy jawy i snu. Najlepszy efekt daje połączenie afirmacji z wizualizacją.
-Afirmacje dzielimy na: wybaczające, uświadamiające, afirmacje właściwe.
Nie porównuj się z nikim. Jesteś unikalny, każdy jest. Porównuj się jedynie z samym sobą z przeszłości
Co nam daje pozytywne myślenie?
Dłuższe życie
Lepsze zdrowie
Lepiej radzimy sobie z trudnościami życia
Lepsze samopoczucie
Większa kreatywność i zdolność do rozwiązywania problemów
Zacznijmy od drobnych kroków. Każdego dnia szukajmy pozytywow, dajmy sobie czas
Sposoby na pozytywne myślenie:
Wdzięczność każdego dnia
Doceniamy to co mamy
Zacznijmy od jednego obszary np rodzina
Medytacja
Otaczajmy sie pozytywnymi ludźmi

ARMILA 1 Lipiec 2023

Spotkanie odbyło się według planu, było sporo osób, jak na pierwszy raz. Poruszane tematy były wcześniej prezentowane, ale jeszcze parę uwag :

1.Dobrze jest zrobić sobie drzewo genealogiczne rodziny pod względem informacji o zdrowiu, przeżyciach, jakości i sposobie życia swoich przodków, bo powtarzają się różne sytuacje i przypadki, są tzw. traumy przeniesione / z naszego dzieciństwa lub po przodkach /.

2.Nie chować traum pod dywan, wykrzyczeć, wypłakać, omówić, pozwolić sobie na smutek po stracie. Po skrzywdzeniu przebaczyć albo napisać list o tym co nas spotkało i spalić go. Skorzystać z hipnozy / powyżej 16 -go roku życia, przynajmniej po 3 wcześniejszych sesjach terapeutycznych/, jeśli nie możemy sobie poradzić.

3.Być przy osobie bliskiej, która przeżywa traumę, nie musi się nic mówić, najważniejsza jest obecność.

4.Depresja pojawia się często po traumie:
łagodna / działamy, ale jesteśmy zaniepokojeni
umiarkowana / trudno wykonywać obowiązki,
ciężka / objawy somatyczne, samobójstwa.

Wystarczą 3 tygodnie takich objawów, by można było stwierdzić depresję, przy stanach lekkich i umiarkowanych pomoże terapeuta, przy ciężkich już psychiatra.




5.Częste występowanie depresji poporodowych można tłumaczyć podawaniem oksytocyny na przyspieszenie porodu, lekarze o tym nie uprzedzają, a pytają : To którego dnia chce Pani rodzić ? Dawniej spokojnie przyjmowano,że normalny termin porodu to dwa tygodnie wprzód i w tył .

6.Kobiety chorują dwa razy częściej na depresję, niż mężczyźni, bo chcą sobie same poradzić ze wszystkim, nie proszą o pomoc..... a podział ról w rodzinach nadal istnieje , niestety...

7.Najlepszą metodą na depresję jest profilaktyka : cieszyć się życiem, zachwycać się przyrodą, nawet romantyzować, byleby nas to zabezpieczało.

8.W uzależnienia / od czegokolwiek / wpadamy, gdy czegoś nam brakuje, chcemy sobie podnieść poziom adrenaliny, poprawić nastrój itd. Czasami wychodzimy z jednego problemu, a wpadamy w inne uzależnienie. Z każdego uzależnienia można wyjść, obojętne jakie to stadium.

9.Mądrze wychowujmy nasze dzieci, kochajmy je bezwarunkowo i mówmy im o tym, pozwólmy pokazywać emocje, chłopcy mogą płakać i nie jest to żadna ujma. W domu i szkole pokazujmy, jak sobie radzić z problemami, jak z nich wychodzić, jak się podnosić, bo przecież nie jesteśmy w stanie usunąć wszystkich przykrych spraw z życia naszych dzieci , uczmy je samodzielności, pomagajmy dorosnąć.