Zarys tematów warsztatów


ARMILA 2023



  • 19.04.2023r. Zdrowa żywność - jak to osiągnąć? ,wykład poprowadzi prof.biologii Maciej Walczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • 10.05.2023r. Jaką wizję ochrony klimatu mieli 100 lat temu ? film i dyskusja prowadzona przez jego autora : ekologa,publicystę,wykładowcę ,autora książek i filmów Piotra Topińskiego
  • 14.06.2023r. Perspektywy rozwoju Polski: czego robić nie wolno? cd.wykładu- będzie kontynuował prof AGH Arkadiusz Kustra.


Warsztaty Armila IV, V i VI 2023r są organizowane przez Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego,
Klub Akademicki ARKA przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
i nasze stowarzyszenie.

Armila 2023
10 Maj

Zawitał do nas p.Piotr Topiński aktywny ekolog, który ma obszerną wiedzę o procesach zachodzących w przyrodzie, gdzie naruszenie równowagi " odbija się czkawką " dla ekosystemów. Oglądnęliśmy jego film prezentowany na kanale Youtube ;" Etnoekonomika wedle idei Gabriela Narutowicza ", pokazujący w jaki sposób 100 lat widziano sposób zatrzymania wody w górach, by nie dochodziło do powodzi na terenach poniżej. Budowane jeszcze do lat 60-tych XX wieku progi , tamy, czasami wzorowane na żeremiach bobrów istnieją i spełniają swoją rolę do dzisiaj. Natomiast obecnie te rozwiązania stosują z powodzeniem mieszkańcy Słowacji, p. Piotr współpracuje z Tanapem- odpowiednikiem naszego Parku Tatrzańskiego.

Po projekcji rozmowa przeniosła się na sposoby zatrzymywania wody w miastach np. ogrody na dachach, kostka ażurowa zamiast betonów, systemy odprowadzania deszczówki z ulic prowadzone kaskadowo /często jeszcze z zarybionymi basenikami /, zakładanie jak najwięcej parków, trawników, ogrodów.

Zachęcamy do oglądania na Youtube cotygodniowych nowych filmów, wystarczy wpisać : Piotr Topiński.



Czy to jest dobry pomysł na klaster??? Obejrzyjcie i się zachwyćcie Przyjmijcie świąteczne życzenia….Może byśmy coś postanowili?

Armila 2023
19 Kwiecien

Wykład profesora mikrobiologii Macieja Walczaka był fascynujący, a momentami porażający wprost niesioną informacją. I tak : Możliwości zaproszenia świata bakterii do pomocy ludziom przy produkcji żywności jest mnóstwo np. :
produkują azot, odzyskują fosfor - to zamiast nawozów sztucznych, przywracają życie do wyjałowionej gleby,gdzie zaraz po nich pojawiają się inne żyjątka ,gąsienice..., a żywność jest ubogacona wtedy w wiele wartości odżywczych / nie ma tego przy uprawach hydroponicznych/ stosowane w formie oprysków raz w tygodniu i po deszczach /nawet rozpuszczonych zwykłych drożdży /, blokują grzyby w osiedlaniu na roślinach na zasadzie " zajętego miejsca". Chemiczne środki ochrony roślin niszczą całe życie biologiczne, pszczoły, owady, małe zwierzęta, a na dodatek razem z jedzeniem mamy tą calą chemię w swoich wątrobach, które nie potrafią jej zneutralizować .
Nie ma w tej chwili wystarczająco dużo firm produkujących preparaty bakteryjne, ale pomału zmienia się to. Przy pomocy naturalnych metod plony są niższe o około 20 -25 % i ceny dla klienta o ten procent są wyższe, ale jemy BIO i EKO.
Profesor poruszył też temat karmienia drobiu : kurczak do sprzedaży jest produkowany w ciagu 5 tygodni / w 6 tygodniu już sam odchodzi , dlatego musi być sprzedany wcześniej / 3 razy podawane są mu antybiotyki, karmiony jest soją, która zawiera bardzo dużo estrogenów, drób jest najtańszym mięsem, więc powszechnym w użyciu, a rezultat to dojrzewanie dziewczynek dużo wcześniej niz 40 lat temu i rosnące piersi u chłopców, czego nie zlikwiduje żadna siłownia. Oczywiście indyki, żyjące dłużej mają estrogenów w sobie jeszcze więcej ! Czyli w finale : jeżeli chcemy zdrowo jeść, to ograniczamy mięso lub całkiem z niego rezygnujemy.
Potem mieliśmy skrótowo przedstawioną historię firmy #Bactotech, która powstała na bazie wiedzy uniwersyteckiej, zaczynając produkcję w pralce Frani i betoniarce, a teraz dysponuje nowoczesnymi laboratoriami, cały czas rozwija się poszerzając ofertę preparatów bakteryjnych dla rolników i do stosowania w naszych domach.

Słowo bakteria powszechnie ma pejoratywny odbiór, a tu proszę :
niespodzianka !


Armila 2023
17.03.23



Natomiast bardzo poważne tematy poruszał pan Arkadiusz Kustra profesor AGH na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Odpowiedzialny biznes i uwarunkowania zagraniczne, powiązania finansowe i zależności, międzynarodowe korporacje, strefy wpływów... A dla nas przykładowa recepta : przede wszystkim nie sprzedawajmy surowców i prostych usług, tylko zawsze z wartością dodaną w postaci prefabrykatu, a najlepiej już gotowego produktu. Rozwijajmy swoje autorskie projekty, aktualny przykład : powstał prototyp samochodu elektrycznego : Izera , państwo powinno inwestować w jego rozwój i usuwanie błędów, wojsko i policja testować, urzędnicy nimi jeździć.... Przetargi na duże inwestycje powinny preferować wybór polskich przedsiębiorstw / najczęściej i tak oni wykonują projekt jako podwykonawcy , a zarabiają mniej /. Pomagajmy polskim wynalazcom zastosować ich pomysły w gospodarce, nie będą wtedy sprzedawali obcym, tworzyć wspólne interesy z polskim prywatnym kapitałem lub firmami państwowymi. Przyciągajmy innowacyjność; jeżeli kupujemy jakieś gotowe nowoczesne produkty , to negocjować możliwość otrzymania pakietów nowych technologii i sami wytwarzajmy jakieś elementy i podzespoły dla tego wyrobu. Otwieranie montowni to nie jest szczyt naszych możliwości. Idziemy w kierunku produkcji, a nie tylko konsumpcji. Popieramy naszych !

W części artystycznej pani Inga Sumina z Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych opowiadała o sobie , fundacji i art-terapii. W ramach zajęć odwzorowywaliśmy fotografie na kartki papieru pastelami, ujawniły się ukryte talenty uczestników, jakieś nowe drogi życiowe się "kroją"...



Wykład otworzył nam oczy na wiele spraw, będziemy prosić p. Profesora o kolejne spotkania !

Armila 2023
28.02.23



W sali obwieszonej pięknymi pracami artystów / z motywem " Piękno kobiety" /, będących pod opieką p.Doroty Bielawskiej z Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych rozpoczęliśmy "krakowską odsłonę" naszych warsztatów. Fundację założył w 1991 roku Wojciech Tatarczuk, niezwykły człowiek i pasjonat. Stała wystawa prac znajduje się w Krakowie na ul. Królewskiej 94, a w ramach fundacji działa także teatr.

Później mieliśmy krótki zarys programu i zamierzeń naszego stowarzyszenia, a następnie "w pigułce" programowanie rzeczywistości i pozytywne myślenie.

W drugiej części wykład o spółdzielczości prowadził p. Tomasz Janas. Przedstawił nam zaskakujące analizy np.: od 1989 roku poziom zaufania społecznego w Polsce spadł z poziomu 45 % do 10 %, czujemy to na co dzień w wielu sytuacjach . Wspólnota spółdzielcza daje nadzieję na odbudowanie tego zaufania i bliskości. Okazuje się,że w wielu krajach jest to popularny sposób działalności / w Finlandii 80 % ludności należy do jakiejś spółdzielni/ ,współcześnie wykorzystuje się do tego platformy cyfrowe, które łączą ze sobą klienta i usługodawcę, czy producenta . Pan Janas opowiadał o 1500 kierowcach w Nowym Jorku , którzy w tym samym momencie przez internet zawiązali spółdzielnię i założyli swoją firmę przewozową . We Włoszech w kilku miastach kwaterodawcy natomiast połączyli się i powstała cyfrowa platforma wynajmu krótkoterminowego. W Polsce najdłużej działającą i najbardziej znaną spółdzielnią jest PSS "Społem" i oczywiście banki spółdzielcze. Dom Ludowy w Bukowinie też ma taką formę działalności, a Termy Bukowińskie zostały w całości sfinansowane ze środków Społeczności Spółdzielczej.