Zarys tematów warsztatów


ARMILA 2023  • 19.04.2023r. Zdrowa żywność - jak to osiągnąć? ,wykład poprowadzi prof.biologii Maciej Walczak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • 10.05.2023r. Jaką wizję ochrony klimatu mieli 100 lat temu ? film i dyskusja prowadzona przez jego autora : ekologa,publicystę,wykładowcę ,autora książek i filmów Piotra Topińskiego
  • 14.06.2023r. Perspektywy rozwoju Polski: czego robić nie wolno? cd.wykładu- będzie kontynuował prof AGH Arkadiusz Kustra.


Warsztaty Armila IV, V i VI 2023r są organizowane przez Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego,
Klub Akademicki ARKA przy Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie
i nasze stowarzyszenie.

Armila 2023
14 Czerwiec


Profesor Arkadiusz Kustra kontynuował wykład o możliwościach rozwoju gospodarczego Polski, strategiach wielkich międzynarodowych korporacji, które "koszą" na przetargach małe firmy, stosując dumping, a potem gdy pozostają na rynku tylko oni - podnoszą ceny, bo nie mają konkurencji. Nacjonalizm państwowy nie jest czymś głupim, chociaż słowo nacjonalizm kojarzy nam się negatywnie. Duże polskie firmy powinny otwierać się na różne dziedziny gospodarki, zwłaszcza powiązane profilowo, bo wtedy jest łatwiej utrzymać się na rynku, zakładać nawet mniejszościowe spółki bez decydującego głosu, ale dające możliwość kontrolowania np. wydobycia strategicznych surowców lub pomocy swoim dostawcom. / to są nowe trendy odpowiedzialnego biznesu /. Nasze przedstawicielstwa za granicą mają ogromne znaczenie we wspieraniu polskich firm przy wychodzeniu na zewnątrz ze swoimi ofertami.

Potrzebna jest bliska współpraca takich naukowców , jak profesor Kustra z władzami i firmami, by rozumieli zawiłości współczesnych uwarunkowań i zależności. Nie ma powszechnej wiedzy na te tematy, nie rozumiemy strategii biznesowych.
Zaprosiliśmy Radosława Radoszka , piosenkarza po liceum aktorskim, studiującego obecnie historię sztuki. Radek wykonał nam bardzo profesjonalnie 4 piosenki aktorskie, byliśmy pod ogromnym wrażeniem Jego talentu. Życzymy samych sukcesów 😁 i prosimy o więcej....😁

Armila 2023
10 Maj

Zawitał do nas p.Piotr Topiński aktywny ekolog, który ma obszerną wiedzę o procesach zachodzących w przyrodzie, gdzie naruszenie równowagi " odbija się czkawką " dla ekosystemów. Oglądnęliśmy jego film prezentowany na kanale Youtube ;" Etnoekonomika wedle idei Gabriela Narutowicza ", pokazujący w jaki sposób 100 lat widziano sposób zatrzymania wody w górach, by nie dochodziło do powodzi na terenach poniżej. Budowane jeszcze do lat 60-tych XX wieku progi , tamy, czasami wzorowane na żeremiach bobrów istnieją i spełniają swoją rolę do dzisiaj. Natomiast obecnie te rozwiązania stosują z powodzeniem mieszkańcy Słowacji, p. Piotr współpracuje z Tanapem- odpowiednikiem naszego Parku Tatrzańskiego.

Po projekcji rozmowa przeniosła się na sposoby zatrzymywania wody w miastach np. ogrody na dachach, kostka ażurowa zamiast betonów, systemy odprowadzania deszczówki z ulic prowadzone kaskadowo /często jeszcze z zarybionymi basenikami /, zakładanie jak najwięcej parków, trawników, ogrodów.

Zachęcamy do oglądania na Youtube cotygodniowych nowych filmów, wystarczy wpisać : Piotr Topiński.Czy to jest dobry pomysł na klaster??? Obejrzyjcie i się zachwyćcie Przyjmijcie świąteczne życzenia….Może byśmy coś postanowili?

Armila 2023
19 Kwiecien

Wykład profesora mikrobiologii Macieja Walczaka był fascynujący, a momentami porażający wprost niesioną informacją. I tak : Możliwości zaproszenia świata bakterii do pomocy ludziom przy produkcji żywności jest mnóstwo np. :
produkują azot, odzyskują fosfor - to zamiast nawozów sztucznych, przywracają życie do wyjałowionej gleby,gdzie zaraz po nich pojawiają się inne żyjątka ,gąsienice..., a żywność jest ubogacona wtedy w wiele wartości odżywczych / nie ma tego przy uprawach hydroponicznych/ stosowane w formie oprysków raz w tygodniu i po deszczach /nawet rozpuszczonych zwykłych drożdży /, blokują grzyby w osiedlaniu na roślinach na zasadzie " zajętego miejsca". Chemiczne środki ochrony roślin niszczą całe życie biologiczne, pszczoły, owady, małe zwierzęta, a na dodatek razem z jedzeniem mamy tą calą chemię w swoich wątrobach, które nie potrafią jej zneutralizować .
Nie ma w tej chwili wystarczająco dużo firm produkujących preparaty bakteryjne, ale pomału zmienia się to. Przy pomocy naturalnych metod plony są niższe o około 20 -25 % i ceny dla klienta o ten procent są wyższe, ale jemy BIO i EKO.
Profesor poruszył też temat karmienia drobiu : kurczak do sprzedaży jest produkowany w ciagu 5 tygodni / w 6 tygodniu już sam odchodzi , dlatego musi być sprzedany wcześniej / 3 razy podawane są mu antybiotyki, karmiony jest soją, która zawiera bardzo dużo estrogenów, drób jest najtańszym mięsem, więc powszechnym w użyciu, a rezultat to dojrzewanie dziewczynek dużo wcześniej niz 40 lat temu i rosnące piersi u chłopców, czego nie zlikwiduje żadna siłownia. Oczywiście indyki, żyjące dłużej mają estrogenów w sobie jeszcze więcej ! Czyli w finale : jeżeli chcemy zdrowo jeść, to ograniczamy mięso lub całkiem z niego rezygnujemy.
Potem mieliśmy skrótowo przedstawioną historię firmy #Bactotech, która powstała na bazie wiedzy uniwersyteckiej, zaczynając produkcję w pralce Frani i betoniarce, a teraz dysponuje nowoczesnymi laboratoriami, cały czas rozwija się poszerzając ofertę preparatów bakteryjnych dla rolników i do stosowania w naszych domach.

Słowo bakteria powszechnie ma pejoratywny odbiór, a tu proszę :
niespodzianka !


Armila 2023
17.03.23Natomiast bardzo poważne tematy poruszał pan Arkadiusz Kustra profesor AGH na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami. Odpowiedzialny biznes i uwarunkowania zagraniczne, powiązania finansowe i zależności, międzynarodowe korporacje, strefy wpływów... A dla nas przykładowa recepta : przede wszystkim nie sprzedawajmy surowców i prostych usług, tylko zawsze z wartością dodaną w postaci prefabrykatu, a najlepiej już gotowego produktu. Rozwijajmy swoje autorskie projekty, aktualny przykład : powstał prototyp samochodu elektrycznego : Izera , państwo powinno inwestować w jego rozwój i usuwanie błędów, wojsko i policja testować, urzędnicy nimi jeździć.... Przetargi na duże inwestycje powinny preferować wybór polskich przedsiębiorstw / najczęściej i tak oni wykonują projekt jako podwykonawcy , a zarabiają mniej /. Pomagajmy polskim wynalazcom zastosować ich pomysły w gospodarce, nie będą wtedy sprzedawali obcym, tworzyć wspólne interesy z polskim prywatnym kapitałem lub firmami państwowymi. Przyciągajmy innowacyjność; jeżeli kupujemy jakieś gotowe nowoczesne produkty , to negocjować możliwość otrzymania pakietów nowych technologii i sami wytwarzajmy jakieś elementy i podzespoły dla tego wyrobu. Otwieranie montowni to nie jest szczyt naszych możliwości. Idziemy w kierunku produkcji, a nie tylko konsumpcji. Popieramy naszych !

W części artystycznej pani Inga Sumina z Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych opowiadała o sobie , fundacji i art-terapii. W ramach zajęć odwzorowywaliśmy fotografie na kartki papieru pastelami, ujawniły się ukryte talenty uczestników, jakieś nowe drogi życiowe się "kroją"...Wykład otworzył nam oczy na wiele spraw, będziemy prosić p. Profesora o kolejne spotkania !

Armila 2023
28.02.23W sali obwieszonej pięknymi pracami artystów / z motywem " Piękno kobiety" /, będących pod opieką p.Doroty Bielawskiej z Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych rozpoczęliśmy "krakowską odsłonę" naszych warsztatów. Fundację założył w 1991 roku Wojciech Tatarczuk, niezwykły człowiek i pasjonat. Stała wystawa prac znajduje się w Krakowie na ul. Królewskiej 94, a w ramach fundacji działa także teatr.

Później mieliśmy krótki zarys programu i zamierzeń naszego stowarzyszenia, a następnie "w pigułce" programowanie rzeczywistości i pozytywne myślenie.

W drugiej części wykład o spółdzielczości prowadził p. Tomasz Janas. Przedstawił nam zaskakujące analizy np.: od 1989 roku poziom zaufania społecznego w Polsce spadł z poziomu 45 % do 10 %, czujemy to na co dzień w wielu sytuacjach . Wspólnota spółdzielcza daje nadzieję na odbudowanie tego zaufania i bliskości. Okazuje się,że w wielu krajach jest to popularny sposób działalności / w Finlandii 80 % ludności należy do jakiejś spółdzielni/ ,współcześnie wykorzystuje się do tego platformy cyfrowe, które łączą ze sobą klienta i usługodawcę, czy producenta . Pan Janas opowiadał o 1500 kierowcach w Nowym Jorku , którzy w tym samym momencie przez internet zawiązali spółdzielnię i założyli swoją firmę przewozową . We Włoszech w kilku miastach kwaterodawcy natomiast połączyli się i powstała cyfrowa platforma wynajmu krótkoterminowego. W Polsce najdłużej działającą i najbardziej znaną spółdzielnią jest PSS "Społem" i oczywiście banki spółdzielcze. Dom Ludowy w Bukowinie też ma taką formę działalności, a Termy Bukowińskie zostały w całości sfinansowane ze środków Społeczności Spółdzielczej.